تبلیغات
• پایگاه فرهنگی جلال الدین • - چرا کتاب های شهید مطهری را بخوانم؟چرا شهید مطهری؟


 دریافت فایلPDF این مقاله
[روی عکس کلیک کنید]


 ضرورت سیر مطالعاتی


    اولین سئوالی كه شاید در ذهن دوستان باشد، این است كه ضرورت سیر مطالعاتی چیست؟ چرا ما باید وقت صرف مطالعه كنیم؟
وجود نازنین امام رضا (علیه السلام) حدیثی دارند كه قابل توجه است. عبدالسلام هروی می گوید: از امام رضا (علیه السلام) شنیدم كه می فرمود: خدا رحمت كند كسی كه آرمان ما را زنده كند. عبدالسلام پرسید: چگونه آرمان شما را می توان زنده كرد؟ فرمودند : آموزش های ما را یاد بگیرد و به مردم بیاموزد. [1]
این حدیث را نگه دارید، در جای دیگر حضرت رضا (علیه السلام) می فرمایند: برنامه آموزش دین داشته باشید، در غیر این صورت (دقت كنید) بادیه نشین و نادان خواهید بود.[2] چند لحظه سر همین موضوع صحبت می كنیم.
منظور از بادیه نشین چیست؟ در روایت های اسلامی دیده اید كه بادیه نشینی خدمت حضرت رسول اكرم (صلی الله علیه وآله) آمد. در زمانی كه هیچ وسیله نقلیه ای نبود. بادیه نشین باید مسیری را طی می كرد و می آمد مدینه و سئوال هایش را می پرسید و می رفت و ممكن بود برگردد و تا آخر عمر نتواند پیامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) را ببیند. حال روی حدیث حضرت رضا (علیه السلام) دقت کنید. بادیه نشین و نادان كسی است كه برنامه آموزش دین نداشته باشد. در كنار این بگذارید كسی را كه برنامه داشته باشد و زنده كند آرمان دین را و كسی كه آرمان دین را زنده كند، امام رضا (علیه السلام) دعا فرمودند كه خدا او را رحمت كند. 


مطالعه؛ راهی برای غلبه بر جهل

می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم كه چرا باید كتاب بخوانیم و اهل مطالعه باشیم و برای مطالعه وقت بگذاریم؟
جهل به آدم نادان غلبه می كند. وجود نازنین امام رضا (علیه السلام) فرمودند : بزرگ ترین دشمن تو جهل توست.[3] ما قرار است در ورای آموزش دین و خواندن كتاب با جهل خود مبارزه كنیم. بزرگ ترین دشمن انسان جهل انسان و بزرگ ترین دوست انسان، عقل اوست.

قرآن از زبان شیطان نكته ای بیان می کند كه بسیار جالب است. شیطان می گوید: من بنای سلطنت خود را بر این بنی آدم بر جهل او گذاشتم. یعنی هر جا كه انسان گناه می كند و بهای بهشتی بودن خود را رعایت نمی كند، شیطان از طریق جهل بر او غلبه می كند.
چرا باید مطالعه كنیم؟ آنها كه در مبانی دینی معرفت دارند، می دانند چرا نماز می خوانند؟ چرا سینه می زنند؟ چرا اهل دعا و مناجات اند؟ آنها شناخت و معرفت دارند. قطعا اینها با دیگران كه نمی دانند، برابر نیستند، مقام و درجه شان بالاتر است.
حضرات معصومین (علیهم السلام) دعایی آموزش دادند به این صورت كه : اللهم عرفنی نفسك فانك ان لم تعرفنی نفسك لم اعرف نبیك : یعنی خدایا كاری كن كه من بشناسم و معرفت پیدا كنم نسبت به تو زیرا اگر تو را نشناسم رسول تو را نخواهم شناخت. 
  اللهم عرفنی رسولك فانك ان لم تعرفنی رسولك لم اعرف حجتك. خدایا كاری كن كه من پیامبر تو را بشناسم چرا كه اگر پیامبرت را نشناسم آن وقت نمی شناسم حجتت را.
  اللهم عرفنی حجتك فانك ان لم تعرفنی حجتك ضللت عن دینی. خدایا كاری كن كه من حجتت را بشناسم چرا كه اگر حجتت را نشناسم، در دین خود گمراه خواهم شد.[4]
اگر معرفت نداشته باشیم، در دین خود گمراه می شویم. من اگر قرار است، وقت بگذارم و كتاب بخوانم در واقع می خواهم با گمراهی خود مبارزه كنم.


 

کتاب های آسمانی

همه پیامبران بزرگ الهی كتاب داشتند. كتاب حضرت ابراهیم، صحف بود، كتاب حضرت عیسی، انجیل، كتاب حضرت موسی، تورات، كتاب حضرت داوود زبور. البته در مورد انجیل یك نكته ای را بیان كنم كه برای دوستانی كه در این زمینه دقت بیشتری دارند، خالی از لطف نیست و آن اینكه خود مسیحیان انجیل را یك كتاب آسمانی نمی دانند. اینكه به آنها بگویی انجیل كلماتی است كه از خدا نازل شده، برای آنها نامفهوم است. آنها انجیل را كتابی شامل كلمات عیسی می دانند، چیزی شبیه، البته به هیچ وجه نمی خواهم تشبیه كنم، چیزی شبیه كتب روایی ما! این اناجیلی هم كه الان موجود است، همه و همه، توسط حواریون عیسی و یا یاران این حواریون نوشته شده است. پس این مورد را در نظر داشته باشید.


معجزه پیامبر اسلام؛ کتابی جاوید

خب، به بحث اصلی خودمان برگردیم. پیامبران بزرگ، یا خود كتاب داشتند، یا مبلغ كتاب پیامبران دیگران بودند. مثلا یحیی و ذكریا مبلغ كتاب حضرت موسی بودند، همه پیامبران معجزه نیز داشتند. معجزه حضرت موسی(ع) عصا بود، معجزه حضرت عیسی(ع) زنده كردن مردگان و معجزه پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) قرآن است. تفاوت را ببینید! اگر در حال حاضر كسی به ما بگوید معجزه موسی دروغ بود، اگر به كلام خداوند ایمان نداشته باشیم، نمی توانیم این حرف را اثبات كنیم، چرا كه عصا را نداریم. اما معجزه پیامبر ما همچنان موجود است. این تفاوت معجزه پیامبر ما با پیامبران دیگر است. قرآن معجزه پیامبر ماست. درسی در این موضوع وجود دارد و آن اینکه مسلمان، اگر قرار است معجزه ای نشانش داده شود، آن معجزه، علم است، دانش است كه در ورای كتاب، مبارزه با جهل خود كند. در آیات قرآن داریم كه ما رسولان خود را با بینات فرستاده ایم. ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الكتاب و المیزان ... [5]و در كنار آن بینات،  به آنها كتاب و میزان دادیم. قرآن برای پیامبر ما و كتاب های دیگر برای پیامبران دیگر.


مشکل نسل جوان امروز ما

مشكل امروز ما چیست؟ از استادی پرسیدم كه بچه های نسل ما با كسانی كه مثلا در سال64 شهید شدند چه فرقی دارند؟ فرمودند: می دانید فرق شما با شهدا چیست؟ آن زمان، آن بچه ها اهل مطالعه و خواندن و دقت و تامل بودند، یا اگر كتاب نمی خواندند، نوار سخنرانی زیاد گوش می كردند. بنده یكی از شهدای بزرگوار را مثال می زنم كه از اتاق شخصی شان كه دست نخورده بود، بازدید نمودم. این شهید بزرگوار كتاب ها و نوارهای سخنرانی زیادی داشتند، اما الان شما دنبال CD مداحی و نوار مداحی هستید. اما در آن زمان، بچه ها نوار سخنرانی گوش می دادند. فرق شما با آنها در میزان معرفت و تلاش آنها برای كسب آن است. یعنی میزان معرفت و فهم آنها فرق می كرد. مثلا شهید ایزددوست را در نظر بگیرید، ایشان سوار ماشین می شوند و یك خانم بی حجاب هم سوار ماشین می شود، ایشان با آن خانم صحبت كردند و وقتی خانم می خواست از ماشین پیاده شود، روسری درآورد و بر سر كرد! ببینید چه تاثیر كلامی داشتند. شهید پوررجبی، مادرشان جعبه كتابهای ایشان را هنوز دارند. آنها وقت می گذاشتند برای فهم دین. 
یكی از راههای فهم دین، كه البته گام اول هم در این مسیر است، كتاب خواندن می باشد.


 چرا کتاب های شهید مطهری؟   در دنیا، هر روز چندین و چند كتاب منتشر میشود. حال از بین این همه كتاب، ما چه كتاب هایی باید بخوانیم؟ چرا باید كتاب بخوانیم؟ چه موضوعاتی را و از چه كسانی باید بخوانیم؟ اصلا چرا باید كتابهای شهید مطهری (ره) را بخوانیم؟ بحث ما بحث دینی است، كاملا بحث دینی است. سوالهای زیادی در ذهن خود داریم، مثلا اینكه چرا دیه زن نصف دیه مرد است؟ نگاه اسلام به زن چیست؟ چه كسی گفته خداوند وجود دارد؟ خدا را نمی بینم و چیزی كه دیده نشود، وجود ندارد؟! معاد برایم مفهومی ندارد! مگر می شود، امام زمانی باشد كه چیزی حدود 1280 سال زندگی كنند، ولی كسی از ایشان خبر نداشته باشد؟ اینها و دهها سوال دیگر، سوالهای زیادی داریم، اما بعضی وقتها خود را گول می زنیم و می گوییم سوالی نداریم.
اما برای كسی كه سوال دارد، نزدیكترین راه رسیدن به پاسخ این سوالها كتب شهید مطهری است. همه ما دوست داریم به اكسیر جاودانه برسیم. آنجا ثابت كردیم منظور از این اكسیر چیست؟ سوالهای زیادی داریم كه می خواهیم بفهمیم. میزان عمق دستیابی به پاسخ این سوالها هم مهم است. یكی می تواند، حتی كلاس بگذارد و مثلا درباره معاد توضیح دهد، اما دیگری فقط برای خودش فهمیده است. برای هر دو نفر، ساده ترین راه، كتابهای شهید مطهری است. امام، جملات عجیبی دارند، امام خمینی (رحمه الله علیه) می فرمایند: من به همه دانش جویان و طبقه روشن فكر جامعه توصیه می كنم، كتابهای استاد را نگذارند، فراموش شود. آثار قلم و زبان ایشان بی استثناء آموزنده و روانبخش است. مواعظ و نصایح او كه از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشات می گرفت برای عاقل و عادی، سودمند و فرح زاست.[6]
در جای دیگر می فرماید: كتب شهید مطهری انسان ساز است[7]. همه دعا می كنیم و آرزو داریم، آدم شویم. راه همین است.
رهبر معظم انقلاب هم جملات عجیبی دارند، ایشان می فرمایند: « مبانی فكری انقلاب ما كتب شهید مطهری است. شهید مطهری كلید گنجینه فرهنگ اسلامی است.» كلید كارش چیست؟ با كلید در را باز می كنیم، وارد دنیا و بوستان و محیط های دیگر می شویم. در گفتارهای معنوی، با فلسفه نماز آشنا می شویم، در داستان راستان، اخلاق عملی را یاد می گیریم. درسیره نبوی، رفتار درست، جذب نیرو و راههای جذب نیرو به دین را یاد می گیریم. درشناخت، شناخت را می فهمیم.
از یکی از اساتید پرسیدم شهید مطهری كیست؟ ایشان فرمودند: درمعرفی شهید مطهری همین بس كه كتاب عدل الهی ایشان كه قبل از انقلاب نوشته شده، پاسخ شبهات سالهای بعد ما را داده است. 


سکوی پرش

   رهبر انقلاب تعبیر زیبایی دارند. ایشان می فرمایند: كتب شهید مطهری سكوی پرش است.[8] كار سكوی پرش چیست؟ آدم را پرت می كند. 10متر،20متر جلوتر! این كار سكوی پرش است. یعنی من كه الان در این جایگاه هستم. بعد از مطالعه 5 جلد از كتابهای شهید مطهری (ره)، دیگر اینجا نیستم، جلوتر هستم. كتابهای شهید مرا جلو می فرستد. البته نه هر مطالعه ای! مطالعه ای كه همراه با دقت و تامل و تلاش برای فهم باشد. 
    رهبر انقلاب می فرمایند: دین تان را با بتون آرمه مطهری بسازید. دقت كردید، چرا بعضی وقتها ما بچه مذهبی ها دست به كارهای عجیب و غریب می زنیم؟ و یا جایی كه باید برای ترویج دین خدا بایستیم، برای حفظ منافع خود، این كار را انجام نمی دهیم؟
رهبر انقلاب می فرمایند: به كتاب های شهید مطهری مراجعه كنید و یك كتاب را انتخاب كنید و در هر جایی كه می شود، در مسجد و مدرسه، درهمان جاها به بحث بگذارید. خصوصا متفكران روی این بحث ها فكر كنند و از این سكوهای پرش برای حركت كردن به سمت جلو و ایجاد محیط فكری وسیعتری برای خود بهره گیرند.[9]
اینها مختصری بودند از فرمایشات امام خمینی و رهبر انقلاب درباره شهید مطهری (ره). اگر قرار است یك جای مطمئن پیدا كنیم و سرمان را روی زانوانش بگذاریم و چیزی را كه به ما می گوید، مطمئن باشیم كه ما را به سعادت می رساند. این راه برای من و شما در حال حاضر، كتب شهید مطهری (ره) است. هر چند كه داریم دیر شروع می كنیم. در كتاب نامه های بلوغ، مرحوم علی صفایی[10] در نامه دوم، خطاب به پسر 15ساله اش می خوانیم كه به او می گوید: خیلی كار داری كه باید انجام بدهی و حالا هم خیلی دیر شده و بعد به خودش اشاره می كند كه در سن 13سالگی تمام آثار كافكا و صادق هدایت را خوانده بودم و می توانستم آنها را نقد و تحلیل كنم و اشتباهاتشان را بیان كنم. در حال حاضر ما چطوریم؟ یك جایی بحث شرایط اجتماعی است كه نسل تكنولوژی و گیم نت و ... هستیم. ویژگی تكنولوژی این است كه یك پرده ای روی فهم ما می كشد كه نمی توانیم حقیقت را ببینیم. اگر قرار باشد من و تو كه از محبت اهل بیت (علیهم السلام)  دم می زنیم، مثل سایرین عمل کنیم، كه آن وقت خیلی مشكل خواهیم داشت. کمی باید در احوال خود اندیشه کنیم.
كلكم راع و كلكم مسئول عن الرعیه. ما باید سطح فكری مان را بالا ببریم. در حال حاضر همگی یا اكثرا دانش آموزید، فردا كه وارد دانشگاه شدید، با شبهات زیادی مواجه می شوید. شبهات داخل دانشگاه، بسیار وحشتناك است كه پایه های دینتان را از بین می برد. كدامیك از ما تا الان خواسته ایم برای خودمان، برای دلمان اثبات خدا را بكنیم، اثبات معاد را بكنیم، پایه های ایمان خود را بر احساس نگذاریم! هیئت و سینه زنی و اینها هست و باید باشد، حرفی نیست. امام فرمودند: محرم وصفر است كه ما را نگه داشته است! در جای خود، اما اینها غلیان احساس توست! تو كه نمی دانی چرا نماز می خوانی، به وقتش پاهایت می لرزد و با در مقابل یك گناه معمولی و کوچک هم مقاومت سخت می شود. 


 

آن ایمان واقعی

   سوالی از شما بپرسم، خیلی از شهدای ما هم سن و سال من و شما بودند . وقتی می گفتند، بروید روی مین، آنها هم می رفتند! یكی از خاطرات مرحوم درگاهی این است كه گفتند: شب بود وگردان را به صف كردند و گفتند10نفر می خواهیم كه بروند میدان مین! همه گردان گفتند: ما ! ما! آن قدر داوطلب زیاد بود كه بعد گفتند:  نه نمی خواهد! صبح شد دوباره همه را به صف كردند، دیدیم10نفر كم اند. حالا ما خود را بگذاریم جای آنها! اگر الان بگویند اینجا مین است و بگویند، بروید سر این مین، چند نفر می روند؟ چه چیز باعث می شود برویم سر مین؟ بحث ما این است: آن ایمان واقعی است. در عملیاتهایی بود كه وقت نبود راه را باز كنند و شخصی باید می آمد و روی سیم خاردار می خوابید تا دیگران که یک گردان بودند از رویش رد  می شدند این چه ایمانی است؟ این ایمان چگونه به دست می آید؟ همین طوری که به دست نمی آید، خداوند باید عنایت کند .
انک تهدی من تشاء الی صراط المستقیم .خداوند هر که را بخواهد به راه راست هدایت می کند این را جدی بگیریم. هر کسی نمی تواند به اینجا ورود کند. ایمانتان را با بتون آرمه شهید مطهری بسازید.
رهبر انقلاب اسلامی دو سال پیش در طرح حکمت مطهر در پیامی فرمودند: نباید در شهید مطهری توقف کرد. چرا که افراد دیگری نیز امروزه وجود دارند، همچون آیت الله جوادی آملی، آیت الله مصباح ،آیت الله حسن زاده آملی.  باید فعلا مطهری بخوانیم تا ذهن مان به آنجا برسد، بعد کتابهای دیگر بزرگان را بخوانیم.
انگیزه و اراده خود را تقویت نمایید و سیر مطالعاتی هدفمند داشته باشید. كتاب ها را مطالعه کنید و وقت بگذارید برای دانا شدن!

 

 

 

پی نوشت:

1-  وسائل الشیعه، ج 18، ص 102
2-  بحار الانوار، ج 78، ص 346
3- تحف العقول، ص 443
4- كلینی، الكافی، ج1، ص 337
5 – سوره حدید، آیه 25
6- صحیفه نور، ج 16، ص 242
7 - همان
8- رهبر معظم انقلاب، 11/2/1368
9- همان
10-  صفایی، علی، نامه های بلوغ، انتشارات لیله القدر

طبقه بندی: فرهنگ، • کـــتــــاب •،
برچسب ها: چرا کتاب های شهید مطهری را بخوانم؟، چرا شهید مطهری، شهید مطهری،

تاریخ : 1393/12/19 | 13:57 | نویسنده : عمار | دیدگاه
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • قالب وبلاگ