تبلیغات
• پایگاه فرهنگی جلال الدین • - یک کتاب خواندنی : آیا ائمه، سیاسی بودند؟


مشخصات ظاهری نشر:

نام: انسان 250 ساله

نویسنده: سیدعلی حسینی خامنه ای

مخاطب: عمومی(طلاب و دانشجویان)

ناشر: موسسه ایمان جهادی

قطع: رقعی

قیمت(ریال): 90000                                                                                                 


معرفی کلی:

این کتاب برای اولین بار توسط موسسه ایمان جهادی در تیرماه 1390 به چاپ رسید و پس از آن هم مکررا تجدید چاپ شد.

پژوهشگران موسسه ایمان جهادی تلاش کرده اند در این مجموعه به صورت کلی روند زندگی ائمه اهل بیت پیامبر علیهم السلام و اهداف آنها را از منظر امام خامنه ای کاوش نموده و یک نفشه حرکت با چارچوبی ذیل اندیشه ایشان ترسیم نمایند.

کتاب در هفده فصل، از آغاز  نـهـضــت پیامبراعظــــم تا پایان دوره حضور ظاهــــری ائمه دوازده گانه شیعه را مورد بررسی و تحلیل قرار میدهد و آنچه در این بررسی و تحلیل به عنوان عنصر گمشده در زندگی این بزرگواران، همواره مورد توجه نگارنده بوده "مــبــــــــــارزه ســــیــــــاســــی حـــــــــــــادّ" است. امام خامنه ای جریان زندگی این بزرگواران را علی رغم تفاوت ظاهری در مجموع یک حرکت مستمر و طولانی می دانند که در چهار دوره از سال دهم هجرت شروع شده و تا دویست و پنجاه سال ادامه پیدا می کند. ایشان با اشاره به دو وظیفه اصلی "امام" در مکتب تشیع به تبیین هدف نهایی از این مبارزه مستمر و حادّ و کشف تاکتیک های مبارزاتی ائمه علیهم السلام پرداخته و تلاش میکنند تا مخاطب خود را به سطح "صاحبان اسرار" – همانهایی که یاران خاص ائمه در این مبارزه بوده اند- برسانند.چند ویژگی:1. نوشتار کتاب: همانطور که گفته شد این کتاب مجموعه بیانات امام خامنه ای است که توسط پژوهشگران موسسه ایمان جهادی گردآوری شده است، با این حال متن کتاب بسیار روان و شیوا بوده، از دسته بندی و تقدم و تاخر منطقی برخوردار است. همچنین باید گفت که از همه بیانات ایشان اعم از دوران رهبری و ماقبل آن بهره برده شده است.2. احادیث ناب: امام خامنه ای در بیانات و نوشتارهای خود به مثابه یک عالم حدیث شناس بسیاری از احادیث کمتر خوانده و شنیده شده را مبنای تحلیل های خود قرار داده و همچنین به واسطه شناختی که از راویان حدیث و شخصیت های تاریخی دارند در جای جای کلمات خود به زیبایی زمانه و اتفاقات تاریخی را توصیف می کنند.


3.جامعیت در تحلیل: از ویژگی های اساسی و مهم این کتاب نگاه جامع به شخصیت ائمه علیهم السلام است که نهایتاً عامل جامعیت در تحلیل فعالیت های ایشان می گردد. امام خامنه ای خود، در مقام یک "امام" به بررسی و تحلیل پرداخته اند.


4. انسان 250 ساله: در این کتاب مقاطع مختلف زندگی ائمه علیهم السلام به صورت منقطع و جدا ازهم بررسی نشده است بلکه متاثر از حدیث "کلهم نور واحد" ائمه علیهم السلام به مثابه انسانی 250 ساله در نظر گرفته می شوند که در پی مقصد ی مشخص در طول این مدت هستند. بنابراین عملا از تحلیل های ناصواب شایعی همچون "امام حسین اگر جای امام حسن بود با معاویه صلح نمی کرد" و ... جلوگیری می شود.


5. اصلاح نگاه ها: آنچه که شایع است و پس از خواندن این کتاب خواننده آن را بیشتر لمس می کند، اطلاع ناقص ما از زندگی ائمه علیهم السلام است که مسبب شکل گیری تصوراتی نادرست از این بزرگواران در ذهن جامعه شیعی شده است. اینکه امام سجاد را تنها امامی بیمارو گریان، امام صادق را امامی در پی تعلیم درس به شاگردان، امام کاظم را امامی در بند، می دانیم  ناشی از همین نقص در اطلاع است و زمانی تغییر خواهد کرد که بخوانیم و بدانیم که امام سجاد در پی تحرکات مبارزاتی خود  پس از جریان کربلا دوباره به شام فراخوانده شده یا امام صادق در میان "صاحبان سرّ" به قائم آل محمد شناخته میشده و یا امام کاظم چریک مبارزی بوده که حتی یکسال از زندگی شان را کاملا به صورت ناشناس زندگی می کرده اند و نکاتی از این دست که در جایجای کلمات امام خامنه ای در این کتاب به وضوح به چشم می خورد.


6. جریان شناسی معارضین: در این کتاب به صورت متفکرانه ای علاوه بر بیان شاخصه های فرهنگی– اجتماعی دوران هر یک از ائمه علیهم السلام تلاش شده تا همه جریان هایی که به نوعی از معارضین با هدف نهایی این بزرگواران بوده اند بررسی و تاکتیک های مقابله انمه علیهم السلام نیز تحلیل گردد.


7. تشکیلات پنهانی ایدئولوژیک– سیاسی: امام خامنه ای با تبیین صحیح مسئله تقیه در منطق شیعه، تلاش می کنند که گوشه هایی از تشکیلات پنهانی شیعه را که از دوره امام حسن علیه السلام سازماندهی گسترده آن آغاز شد برای مخاطبان خود بازگو کرده و علیرغم کمبود منابع در این موضوع، مصادیق خاصی که به نظر، تنها یک عالم مبارز می تواند آنها را از لابلای زندگی ائمه علیهم السلام بیابد، مطرح می کنند.جمع بندی:


کتاب " انسان 250 ساله" پنجره ای است رو به زندگی واقعی و تلاش های سیاسی – مبارزاتی ائمه علیهم السلام در پی هدفی نهایی که در یک دوره 250 ساله رخ داده است. این کتاب یه زیبایی جریان امامت در اسلام را به تصویر می کشد و تلاش می کند تا رشحات این جریان را در زندگی امروز بشر به مخاطبان خود بنمایاند. باشد که راهگشای خوانندگان برای ادامه این مسیر بوده و زمینه های رسیدن به آن هدف نهایی را فراهم آورد.

طبقه بندی: • اهل بیت(علیهم السلام) •، ــ امام خامنه ای، • کـــتــــاب •، ــ معرفی کتاب،
برچسب ها: انسان 250 ساله، معرفی کتاب انسان 250 ساله، مبارزه سیاسی ائمه، بیانات مقام معظم رهبری پیرامون زندگی ائمه، زندگی سیاسی مبارزاتی ائمه معصومین علیهم السلام، کتاب فوق العاده و خواندنی انسان 250 ساله، ویژگی های کتاب انسان 250 ساله،
در همین زمینه: انسان 250 ساله را می شناسید؟، طرح سوال از کتاب «انسان 250 ساله»،

تاریخ : 1394/06/15 | 09:37 | نویسنده : عمار | دیدگاه
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • قالب وبلاگ